vineri, 14 noiembrie 2014

Liga A Prahova, etapa a XVI-a, partidele de vineri - măcel la Boldești, victorie rapidă la Plopeni

Petrolistul Boldești - AFC Brebu 8-0
Elevii lui Marian Ilie au confirmat, astăzi, perioada fastuoasă prin care trec, câștigând titlul de campioni de toamnă ai Ligii A după o victorie
care nu lasă loc de vreun comentariu, scor 8-0, cu o echipă cu mari probleme, AFC Brebu. Golurile victoriei au fost marcate de Mișu Ene (2), Bădu, Cioc, M. Gheorghe, Puchea și Petre. Următorul meci al boldeștenilor va avea loc la Cocorăști, în fața unei echipe cu nevoie de puncte, dar cu șanse minime în fața liderului, în timp ce AFC Brebu revine pe propriul teren pentru un meci cu CSO Văleni, viitorul anunțându-se sumbru pentru aceștia în cazul unui nou insucces.

CSO Plopeni - Progresul Drăgănești 2-0
Duelul celor două vecine de clasament, echipele din Plopeni și Drăgănești, a fost tranșat rapid de gazde, care și-au fructificat, scontat, avantajul propriului teren. Andrei Puiuleț a deschis scorul, în minutul 16, pentru ca după alte cinci minute, Căpraru să puncteze pentru 2-0. O victorie clară a plopenarilor, care urcă cel puțin un loc în clasament după această etapă și așteaptă, cu încredere, vizita celor de la AFC Bănești-Urleta din etapa următoare. Și echipa din Drăgănești poate recupera în etapa următoare punctele pierdute, având un meci abordabil, pe propria arenă, cu CS Ceptura, o formație aflată în nevoie de puncte.